5 Türk ekibinin olacağı FIBA Şampiyonlar Ligi’nde kuralar çekildi

Basketbol Erkekler FIBA Şampiyonlar Ligi'nde 2020-21 döneminde küme etabında çaba edecek Türk gruplarının rakipleri muhakkak oldu.<br /> <br /> İsviçre'nin ...
Basketbol Erkekler FIBA Şampiyonlar Ligi’nde 2020-21 döneminde küme etabında çaba edecek Türk gruplarının rakipleri muhakkak oldu.

İsviçre’nin Mies kentinde düzenlenen kura çekiminde, gelecek dönem FIBA Şampiyonlar Ligi’nde eleme çeşitleri ve olağan dönemde kümelerde gayret edecek kadrolar belirlendi.

Turnuvaya küme evresinden katılan Türk takımlarından Galatasaray Tabiat Sigorta A Kümesi’nde, TOFAŞ B Kümesi’nde, Darüşşafaka Tekfen ve Türk Telekom C Kümesi’nde, Pınar Karşıyaka ise D Kümesi’nde yer aldı.

Elemelerden gelecek dört ekiple kümeler tamamlanacak. 8’er grubun yer aldığı kümeleri birinci 4 içinde bitiren gruplar play-off çeşidine çıkmaya hak kazanacak.

BCL 2020-21 dönemi elemelerinin birinci tipi 15 ve 18 Eylül’de, ikinci eleme çeşidi maçları ise 22 ve 25 Eylül’de oynanacak. Kazanan 4 kulüp, BCL olağan döneminde oynama hakkı elde edecek.

FIBA Şampiyonlar Ligi’nde olağan dönem küme etabı ve eleme çeşidi eşleşmeleri şöyle:

A Kümesi: 

Galatasaray Tabiat Sigorta, Dinamo Banco di Sardegna Sassari (İtalya), Iberostar Tenerife (İspanya), Peristeri (Yunanistan), Rytas (Litvanya), SIG Strasbourg (Fransa), VEF Riga (Letonya) – Hapoel Tel Aviv (İsrail)/Bakken Bears Aarhus (Danimarka)/Belfius Mons Hainaut (Belçika)/Anwil Wloclawek (Polonya) 

B Kümesi: 

TOFAŞ, Casademont Zaragoza (İspanya), ERA Nymburk (Çekya), Falco Vulcano Szombathely (Macaristan), JDA Dijon (Fransa), Nizhny Novgorod (Rusya), Start Lublin (Polonya) – Iraklis (Yunanistan)/Keravnos (Güney Kıbrıs Rum Kesimi)/Dnipro (Ukrayna)/Donar Groningen (Hollanda) 

C Kümesi:

Darüşşafaka Tekfen, Türk Telekom, Filou Oostende (Belçika), Hapoel Bank Yahav Jerusalem (İsrail), Happy Casa Brindisi (İtalya), Limoges CSP (Fransa), San Pablo Burgos (İspanya) – Igokea (Bosna Hersek)/U-BT Cluj-Napoca (Romanya)/Sporting CP (Portekiz)/Fribourg Olympic (İsviçre)

D Kümesi:

Pınar Karşıyaka,  AEK (Yunanistan), Brose Bamberg (Almanya), Cholet (Fransa), Fortitudo Bologna (İtalya), Hapoel Holon (İsrail), RETAbet Bilbao (İspanya) – Balkan Botevgrad (Bulgaristan)/Tsmoki-Minsk (Belarus)/London Lions (Birleşik Krallık)/Neptunas Klaipeda (Litvanya)

– Eleme tipleri:

Birinci eleme çeşidi:

Igokea (Bosna Hersek) – U-BT Cluj-Napoca (Romanya)

Balkan Botevgrad (Bulgaristan) – Tsmoki-Minsk (Belarus)

Iraklis (Yunanistan) – Keravnos (Güney Kıbrıs Rum Kesimi)

Hapoel Tel Aviv (İsrail) – Bakken Bears Aarhus (Danimarka)

London Lions (Birleşik Krallık) – Neptunas Klaipeda (Litvanya)

Belfius Mons Hainaut (Belçika) – Anwil Wloclawek (Polonya)

Dnipro (Ukrayna) – Donar Groningen (Hollanda)

Sporting CP (Portekiz) – Fribourg Olympic (İsviçre)

İkinci eleme tipi:

(Balkan Botevgrad/Tsmoki-Minsk) – (London Lions/Neptunas Klaipeda)

(Igokea/U-BT Cluj-Napoca) – (Sporting CP/Fribourg Olympic)

(Iraklis/Keravnos) – (Dnipro/Donar Groningen)

(Hapoel Tel Aviv/Bakken Bears Aarhus) – (Belfius Mons Hainaut/Anwil Wloclawek)